Duyurular

Hazır Beyan Sistemi İle İstediğiniz Yerden Beyannamenizi Verin

Kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlara ilişkin Gelir Vergisi Beyannamesinin önceden hazırlanarak mükelleflerimizin onayına sunulduğu Hazır Beyan Sistemi artık mobil (cep) telefonlarından ve tabletlerden de kullanılabilmektedir.

Uygulama marketlerden indirilecek olan Hazır Beyan Mobil ile beyannamenizi hızlı ve kolay bir şekilde verebilirsiniz.

Uygulama linkleri şu şekildedir:

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cybersoft.intvrg

Mac App Store: https://itunes.apple.com/us/app/hazır-beyan/id1353322443?l=tr&ls=1&mt=8Vergiye Uyumlu Mükelleflere %5 Vergi İndirimi

Vergiye uyumlu gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine sağlanan %5 vergi indirimi uygulamasına ilişkin açıklamaların yer aldığı “Vergiye Uyumlu Mükelleflere %5 Vergi İndirimi” Broşürü hazırlanmıştır. 2018 Yılında elde edilen ticari, zirai ve mesleki kazançları nedeniyle 1-25 Mart 2019 beyan döneminde Yıllık Beyanname verecek mükelleflerimizden şartları taşıyanlar, %5 vergi indiriminden yararlanabileceklerdir.

Broşür için TIKLAYINIZ.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 121 inci maddesi hükümlerine göre vergiye uyumlu mükelleflere tanınan vergi indirimi (%5) müessesesinden anılan maddede sayılan şartları taşıyan mükellefler yararlanabilmektedir.

Bu kapsamda, mükelleflerimizin beyannamelerini vermeden önce durumlarını sorgulayabilmeleri amacıyla hazırlanan sorgulama ekranı Gelir İdaresi Başkanlığımızın https://ivd.gib.gov.tr adresindeki İnteraktif Vergi Dairesinde yer alan “Sorgulamalar” sekmesi altında gelir vergisi mükellefleri için uygulamaya açılmıştır. Kurumlar vergisi mükellefleri için söz konusu sorgulama ekranı beyan dönemi başlamadan önce (1 Nisan) kullanıma açılacaktır.

İnteraktif Vergi Dairesine ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ.

Gelir İdaresi Başkanlığı Tanıtım Filmi

30. Vergi Haftası kapsamında, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan tanıtım filmi…

 

Not: Video youtube üzerinden yüklendiği için, Vergi Dairelerindeki sistem bilgisayarlarında izlenememektedir.

30. Vergi Haftası Etkinlikleri Başladı

Verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılması amacıyla, her yıl şubat ayının son haftası vergi haftası olarak kutlanmaktadır.

Elazığ Defterdarlığı olarak 25 şubat – 3 mart 2019 tarihleri arasında kutlanacak olan 30. vergi haftası çalışmalarına başladık.

30. Vergi Haftası kapsamında sabah erken saatlerde Valilik Hizmet binası önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunulmuş, çelenk sunma törenine Elazığ Defterdarı Av. Osman AKDEMİR, Birim Müdürleri ve Defterdarlık çalışanları katılmıştır.

Tören sonrasında, Vergi Haftası kapsamında ilk ziyaret, Defterdarımız Avukat Osman AKDEMİR, Harput Vergi Dairesi Müdürü Sinan GÜNGÖR, Hazar Vergi Dairesi Müdürü Hurşit AKIN, Gelir Müdür V. Sema ERSOY  ve Defterdarlık çalışanlarımız tarafından Sn. Vali Yardımcımız Uhut Emre KOYUNCU’ ya yapılmıştır.

Vergi Haftasında tüm yurtta olduğu gibi, ilimizde de çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda gerçekleştirilecek olan etkinliklerden bazıları şunlardır;

• Şehit Aileleri ve Gazilerimize ziyaret gerçekleştirilecektir.

• Elazığ genelinde, beyan, ödeme ve diğer vergisel yükümlülüklerini zamanında yerine getiren gönüllü uyum seviyesi yüksek mükellefler vergi dairelerinde oluşturulan heyetler tarafından işyerlerinde ziyaret edilerek sunulan hizmetlere yönelik görüş ve önerileri alınacaktır.

• Üniversitelerde stantlar kurularak vergi bilinci, kayıt dışı ekonomi, istihdam, kariyer imkanları vb. konularda bilgilendirme yapılacaktır.

• Gelir ve Kurumlar Vergisi Rekortmenleri ziyaret edilerek, teşekkür belgesi takdim edilecektir.

• Oda ve Ymm ziyaretleri gerçekleştirilecektir.

• Okullar ziyaret edilerek vergi konusunda bilgilendirmeler yapılacaktır. Yapılan bu ziyaretlerde Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa,  Vergi Bilincini Geliştirme Eğitimleri yapılacaktır.

• Vergi Haftası için hazırlanan “Şifre SİZsiniz, Geleceğin Garantisi Vergilerinizdir” ve “Kahveyle Hatrın, Verginle Katkın Olsun”  sloganlarının yer aldığı genel afişler ile “Vergilerle Hayalleriniz Gerçek Olsun” sloganının yer aldığı öğrencilere yönelik olarak hazırlanan afişler Elazığ genelinde asılacaktır.

• 30. Vergi Haftası etkinlikleri ile birlikte, 2005 yılından itibaren düzenlenen vergi haftası etkinliklerimizin fotoğraflarına elazigdefterdarligi.gov.tr linkinden ulaşılabilecektir.

 

 

Gelir İdaresi Başkanlığı GİBUX İşletim Sistemi

Açık kaynak kod tabanlı işletim sistemi GİBUX, Gelir İdaresi Başkanlığının(GİB) yurt genelindeki tüm Vergi Daireleri ve Malmüdürlüklerinde kullanılması amacıyla Türk mühendisleri tarafından analiz ve tasarımı yapılarak Gelir İdaresi Başkanlığı’ nın ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilmiştir.

GİBUX, Milli Hedefler doğrultusunda Kalkınma Bakanlığı’ nın “2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planı” politikaları içeriğinde yer alan “kamuda açık kaynak kodlu yazılım kullanımı yaygınlaştırılması” kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığınca hızlandırılmış bir projedir.

GİBUX, Tübitak tarafından Linux çekirdeği kullanılarak geliştirilen Pardus işletim sisteminin bir benzeridir. Pardus, genel amaçlı kullanıma yönelik bir işletim sistemi olarak geliştirilmiştir, GİBUX ise Linux çekirdeği kullanılarak, yerli ve milli iş gücü ve kaynaklar ile Gelir İdaresi Başkanlığı’ nın kurumsal ihtiyaçları doğrultusunda Gelir İdaresi Başkanlığı için özelleştirilmiş bir işletim sistemidir.

GİBUX, Gelir İdaresi Başkanlığı’ nın son kullanıcı bilgisayarlarında kullanılması için tasarlanmış, pilot çalışmaları tamamlanarak 2014 yılı ikinci yarısından sonra yurt sathındaki Vergi Dairelerine yaygınlaştırılmaya başlanmıştır.

Tamamen yerli kaynakların kullanıldığı ve yaklaşık 8 aylık bir deneme süreci sonrasında yaygınlaştırılmaya başlayan GİBUX, işletim sistemi, ofis yazılımları ve antivirüs yazılımları için ödenen lisans ücretlerinden ve her yıl bu lisanslar için ödenen bakım maliyetlerinden tasarruf sağlanmasına katkı sağlamıştır.

Gelir İdaresi Başkanlığı’ nın uyguladığı güvenlik politikalarının gerekleri yerine getirilerek, mevcut kullanılan işletim sisteminden daha iyi bir altyapı gereksinimi doğrultusunda tasarım yapılarak kullanılmaya başlanmıştır.

GİBUX İşletim Sistemi ile virüs gibi zararlı yazılımlardan etkilenmeyen, tüm yama ve versiyon güncelleme ile kontrollerinin merkezi olarak yönetilip izlendiği bir altyapı hazırlanarak, iş gücünün daha verimli kullanılması sağlanmıştır.

GİBUX İşletim Sistemi ile birlikte mevcut donanım kaynaklarının işletim sistemlerine olan bağımlılık ihtiyacı ortadan kaldırılmıştır. Bu kapsamda mevcuttaki donanıma en uygun tasarım yapılarak, her değişen işletim sisteminin ihtiyaç duyacağı donanım yatırımı yapılmasına gerek kalmamıştır. GİBUX işletim sistemine ait versiyon güncellemelerinin merkezden yapılmasının sağlanması, saha operasyonlarının azalmasına olanak sağlamış ve bu özellik hem zaman hem de maliyet avantajını birlikte getirmiştir.

https://gibux.gib.gov.tr/

Elazığ Defterdarlığı Logo Duyurusu

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Hazine Müsteşarlığı ile Maliye Bakanlığı bünyesindeki bazı kurumlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı adı altında birleştirilmiştir. Maliye Bakanlığının, Hazine ve Maliye Bakanlığı adını almasından dolayı;  Elazığ Defterdarlığı resmi web sayfamızda, sosyal medya hesaplarımızda, video-grafik tasarımlarımızda, düzenlediğimiz toplantı-seminerlerde, vergi haftası etkinliklerinde vb. platformlarda kullandığımız Elazığ Defterdarlığı logomuz güncellenmiştir.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisini Ödemek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

Son ödeme tarihi 31 Ocak 2019 olan Motorlu Taşıtlar Vergisi 1. Taksit Ödemelerinizi  İnteraktif Vergi Dairesi’nden veya GİB Mobil uygulamasından ödeyebilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden ( https://ivd.gib.gov.tr ) aracınıza ait MTV ve TPC’nızı şifre girişi yapmadan MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme alanından sadece plaka ve TC Kimlik Numarası / Vergi Kimlik Numarası alanlarını doldurarak görüntüleyebilir ve ödeyebilirsiniz…

 

Milli Emlak Müdürlüğü Duyuru

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Maliye Bakanlığına bağlı Milli Emlak Müdürlüklerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlanması nedeniyle,  Defterdarlığımız bünyesindeki Milli Emlak Müdürlüğü,  24/12/2018 tarihinden itibaren Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Binasında hizmet vermeye başlamıştır.

Bugüne kadar beraber çalıştığımız, mesai birlikteliği yaptığımız merkez ve ilçelerde görev yapan Milli Emlak Müdürlüğü Personellerimize teşekkür eder, yeni görev yerlerinde başarılar dileriz.

 

 

Elazığ Defterdarlığımızın Tahakkuk ve Tahsilat Miktarlarına Göre Türkiye Sıralamasındaki Yeri

Elazığ Defterdarlığı’nın 2018 Vergilendirme Dönemi Tahakkuk ve Tahsilat Miktarlarına Göre Türkiye Sıralamasındaki Yeri           

İstanbul ilinde 2 adet olmak üzere, Ülkemizde 29 ilde toplam 30 adet Vergi Dairesi Başkanlığı ve 52 İl Defterdarlığı bulunmaktadır. Elazığ Defterdarlığımız vergi incelemesi yönünden Malatya Vergi Dairesi Başkanlığı’na bağlıdır. Elazığ il genelinde Defterdarlığımızın 03.01.2019 tarihi itibariyle 28.106 vergi mükellefi mevcuttur.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığından 03.01.2019 tarihinde alınan verilere göre, Elazığ Defterdarlığımız 2017 yılında olduğu gibi 2018 vergilendirme döneminde de;

  • Tahsilat miktarı sıralamasında, 81 il arasında 29. Sırada, Vergi Dairesi Başkanlığı bulunmayan 52 il Defterdarlığı arasında Çanakkale İl Defterdarlığı’ndan sonra (1.124.861.713,03 ₺ ile) 2. Sırada,
  • Tahakkuk miktarı sıralamasında, ise 81 il arasında 30.Sırada, Vergi Dairesi Başkanlığı bulunmayan 52 il Defterdarlığı arasında ise Kırklareli ve Mardin İl Defterdarlıklarından sonra (1.280.437.829,01 ₺ ile) 3. Sırada yer almıştır.

              Duyarlılıklarından dolayı tüm mükelleflerimize ve özverili çalışmalarından dolayı Gelir Birimlerindeki çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.  03.01.2019

Av. Osman AKDEMİR

Elazığ Defterdar V.